top of page

PRACOWNIA WITRAŻY „ ANTONIÓW”

 

Pracownię tworzą od 1990 roku Beata i Marcin Chlebowscy . Nazwa nawiązuje do jej siedziby , jest nią malowniczy Antoniów w Górach Izerskich .Od początku ma formułę pracowni autorskiej , wszystkie prace powstają na zamówienie .

Działalność Pracowni to połączenie pracy projektowej , artystycznej , rzemieślniczej i konserwatorskiej . W swoich realizacjach używa najstarszej , sięgającej średniowiecza klasycznej techniki witrażowej , są to witraże malowane farbą konturową , patynami , emaliami , wypalanymi w piecu w wysokich temperaturach i składane w listwy ołowiane , oraz ponad stuletniej metody Tiffany'ego , jak również techniki mieszanej i mozaiki szklanej . Osobnymi rozdziałami jej pracy są konserwacja i rekonstrukcje witraży , do czego pracownia posiada odpowiednie uprawnienia , oraz projektowanie i realizacja oświetlenia .

Pracownia „ Antoniów „ prowadzi również działania edukacyjne i popularyzujące sztukę witrażową , jest otwarta dla turystów , organizuje warsztaty oraz pokazy , współpracuje z miejscowymi instytucjami kultury , stowarzyszeniami , jest członkiem ogólnopolskiego Stowarzyszenia ARS Vitrea Polona zrzeszającego witrażystów i miłośników witraży .

bottom of page